• Zwroty i reklamacje

Odstąpienie od umowy i zwrot towarów

Masz prawo zwrócić Zamówienie bez podawania przyczyny, w terminie 14 dni od dnia odebrania Zamówienia. W tym celu należy wypełnić formularz i przesłać go do nas drogą mailową (kontakt@kounani.com) lub dołączyć wersję papierową (wzór formularza znajduje się w Regulaminie, pkt. 11) do przesyłki ze zwracanymi produktami. Towar należy odesłać na poniższy adres.

Adres do wysyłki zwrotów i reklamacji:
Ship Flow Centrum Logistyczne

ul. Oleska 26
42-700 Lubliniec

Po otrzymaniu zwracanych towarów dokonamy zwrotu kosztów na konto bankowe lub w przypadku dokonania płatności przy użyciu karty płatniczej zwrot środków nastąpi na rachunek bankowy przypisany do karty płatniczej, za pomocą której dokonano zapłaty.

Koszt towarów oraz koszt ich dostawy zwracamy wg. najtańszej dostępnej opcji. Zwracający ponosi bezpośrednie koszty zwrotu Produktu (czyli koszt odesłania zwracanych produktów do nas).

Ważne! Zwracane produkty nie mogą nosić śladów użytkowania, czyli opakowania kosmetyków powinny być nienaruszone, a produkty nie używane. Produkt powinien być odpowiednio zabezpieczony i zapakowany, aby nie uległ uszkodzeniu.

Reklamacje

W celu zareklamowania towaru, który został uszkodzony w transporcie lub z jakiegokolwiek innego powodu, prosimy o kontakt jak najszybciej po otrzymaniu przesyłki poprzez pocztę e-mail: kontakt@kounani.com . 

Jeżeli reklamacja dotyczy zniszczonej przesyłki lub zniszczonego produktu to do maila reklamacyjnego prosimy o załączenie:
- protokołu szkody z przewoźnikiem
- dokumentacji fotograficznej, która będzie prezentowała uszkodzony produkt jak i zdjęcie kartonu z zewnątrz (jak prezentowała się paczka w momencie dostarczenia przez przewoźnika).


Szczegółowe informacje dotyczące zwrotów i reklamacji znajdują się w REGULAMINIE dostępnym na naszej stronie internetowej.